Методичні розробки уроків з
теми «Здоров’я»
за підручником А. Несвіт Англійська мова 7 клас
Методична розробка першого уроку «Як ваше
самопочуття?»
Тема: Як ваше самопочуття
Мета: повторити й активізувати лексику теми; закріпити
граматичний матеріал: часи дієслів; формувати навички діалогічного мовлення;
удосконалювати навички читання; тренувати учнів у письмі.
Тип уроку: формування вмінь і навичок мовлення.
Обладнання: підручник, картки.
Хід
уроку
Привітання. Уведення в
іншомовну атмосферу.
1.Привітання
T: Good morning, pupils. I’m glad to see
you again!
P: Good morning, teacher. We are glad to see you too!
2.Повідомлення теми та мети уроку
Today we are going to speak
about our health and illnesses which may cause us a lot of troubles.
3.Уведення в іншомовну атмосферу
Listening comprehension
T: Let’s listen the dialogue and do the task at you cards
Telephone conversation
-
Is this 7764282?
-
Yes, it is. Can I help you?
-
Hi, Helen. It’s me, Paul.
-
Oh hi, Paul. How are you?
-
I’m not very well, you see.
-
What’s wrong with you, Paul?
-
I have got a terrible headache, a
sore throat and a running nose.
-
Did you call a doctor?
-
Yes, I did. The doctor came to me
yesterday.
-
What did the doctor say?
-
She said I had caught a bad cold, so
I have to stay in bed. Can you tell me the home task?
-
Sorry, Paul, I can’t . You see, I
didn’t go to school, too.
-
Are you all right, Helen?
-
I’m all right now, but I felt bad
yesterday. I had a toothache and my mother took me to the dentist today. So I
had to miss the lessons too.
-
Well, I hope you are fine now?
-
Yes, I’m well. Thank you.
T: And now you may take your cards and match true or
false sentences. (Card 1)
Helen was ill two days ago.
Paul is not very well.
Paul had got a terrible headache,
sore throat and caught.
Helen’s mother went to the dentist.
Helen miss the lessons too.
Paul is fine now.
Основна частина
1.Подання діалогу для читання. Впр.1а с. 93
* Pre-reading activity.
T: Look at the picture on page 93.
Whom do you see in the picture? Where are they? What are they doing? What they
speaking about?
·
Reading.
T: Listen and read the dialogue.
·
Post-reading activity. Впр. 1в с. 93
T: Complete Mrs Parker’s note from
home.
2.Розвиток умінь
мовлення.
T: Look at the pictures. Say what’s
wrong with the children and what they have to do. Впр. 2 с. 93
T: Work in pairs. Make short
dialogues as in the examples. Впр. 3 с. 94
3.Подання тексту для читання. Впр.4 с.
94
* Pre-reading activity.
Work in pairs. Make up sentences. (Card 2)
She/ feel/ ill/ yesterday.
The / doctor/visit/ him/ in/ three/
days.
My mother/ write/ a/ note/ for/ my/
teacher/ now.
When/ you/ go/ to/ the dentist/ next
time?
·
Reading.
·
Post-reading activity. Впр. 4в с. 95
T: Read and complete the sentences.
1.Mr Jonson______ always_______ to
come when somebody was ill in the family.
2.Then the recommendations__________
by the doctor and medicines_________ by the patient.
3. Steve _________ with a bad cold.
Заключна частина.
1.Домашнє завдання
Читати текст Впр.4 с. 94, вивчити нові
слова Впр. 3 с. 93
2.Підсумок уроку.
Today we spoke about your health. When did you
feel bad last time? What was wrong with you? What did you do recover?
Методична розробка другого
уроку «Як ваше самопочуття?»
Тема: Як
ваше самопочуття.
Мета:
формувати мовні та мовленнєві навички,будувати речення в Past Simple Passive Voice;
уміння складати діалоги, повідомлення з опорою на мовленнєву ситуацію; розвивати пам̓ ять,
спостережливість під час вживання граматичних часів, уміння логічно викладати
думки.
Тип уроку: формування вмінь і навичок мовлення.
Обладнання: інтерактивна дошка, картки, таблиця, підручник.
Хід уроку.
Привітання. Уведення в іншомовну атмосферу.
1.
Привітання.
T: Good morning, children!
P: Good morning, teacher!
T: How are you?
P: I am fine.
P: I am OK.
T: Let̓ ̓s start our lesson. Today we speak about
“Health”. By the end of the lesson you should be able to practice the words, to
act out situations, to use the Past Passive.(Слайд
№ 1)
2.
Фонетична розминка.(Слайд №2)
T: Let ̓ s Repeat some sounds. Look at the blackboard
and call the sounds.
[ i: ] [ Ɵ ] [ k ] [ e ǝ ]
[a:] [ ʃ n ] [ ŋ ]
Fever, treatment, sneezing, a sore throat, toothache,
thank you, headache, stomachache, care, gargle, complication, patient,
prescription.
T: Look at the blackboard and read the words. Repeat the words.
Look at the blackboard and translate the words. Well,
translate these words again, please.(Учні читають, перекладають слова,які називає вчитель)
Основна частина.
1.Перевірка домашнього завдання.
T: And
now let’s check your home task. I’ll give you cards and you must complete the sentences.
Complete the
sentences, using the following words: headache, toothache, sore throat,
stomachache, pain in the knee, fever.
1. Pamela ate
too much ice- cream yesterday and today she has got a … .
2. Tom played
football yesterday. He felt down and now
he has got a … .
3. Den didn’t ̓
wash his hands before supper yesterday and today he has got a … .
4. Amanda often
has got a … because she watches TV from morning till night.
5. Fred dose not
visit dentist regularly, that is why he often has got a … .
6. You should
wearing warmer, if you do not want to get a … .
T: Well,
are you ready? Let’s check your work, read sentence by sentence and correct the
mistakes. OK, give me your papers at the and of the lesson.
T: At home you read the text ex 4 p. 94, answer for my
questions.
1.
Who
is this text about?( This text about Steve Parker)
2.
Why
couldn’t t Steve go to school? ( Нe was ill)
3.
What
did Mrs. Parker do ? ( She phoned their family doctor, Mr. Jonson)
4.
What
were doctors recommendations? ( He said, that Steve had to stay in bed for five
days, gargle his throat, drink hot milk with butter and honey)
5.
Why
did Steve feel much better? ( He felt much better under the doctors treatment)
2.Подання
нового лексичного матеріалу.
Very well, and now answer the questions
T: Why were you absent?
P: I was ill.
P: I felt unwell.
P: I had to stay in bed (Слайд
№ 4)
T: Next question. What was the matter with you?
P: I am coughing and sneezing.
P:
P:
(Слайд № 5)
T: Ok, children, open your books p.94 and make up short
dialogues, as in the examples ex. 3.
2.Подання нового граматичного
T:
Are
you
tired?
Are you OK? Look at the
blackboard and say, how is Past Simple Passive Voice formed?
P:
It formed by the means of was/were and
the third form of the main verb.
T: Look
at the table p. 95 and make up sentences.
P1
He was given recommendations (positive)
P2
He was not prescribed medicine (negative)
P3 Were
they diagnosed with a bad cold? (question)
T: In
the text that you read at home, find and read the examples of the Past Simple
Passive Voice. ( He was asked, the recommendations were given, medicines
were taken, patients were given a good
medical care, the knock was heard, Steve was diagnosed)
T: Put
the verbs in brackets into the Past Simple Passive Voice. Ex.
5 p.
96. ( Учні називають речення і по
черзі виходять до дошки записують )
3.Практикування учнів у монологічному мовленні.
T:
Work in pairs, tell your friend what illness you were diagnosed with. And your
friend tells about yours illness.
P1 I
started to feel ill on Monday morning. I was pale. I had a headache and a sore
throat. I was sneezing and coughing badly. My mother took the temperature. It
was very high. I had a fever.
P2 Artem started to feel ill on Monday morning. He was
pale. He had a headache and a sore throat. He was sneezing and coughing badly.
His mother took the temperature. It was high. Artem had a fever.
4.Закріплення вивченого матеріалу.
( Cлайд № 3)
T: Listen
a telephone conversation and check yourself using the test.
-
Hello, Helen.
How are you today?
-
Hi, Sue! I am
getting better, thank you.
-
Has the doctor
visited you, Helen?
-
Oh, yes. We
expected the doctor in the afternoon, but he came in the morning.
-
What ̓ s wrong with
you, Helen?
-
I have got a
headache and a high temperature
-
Do you have a
sore throat, Helen?
-
No I do not. But
I have an earache.
-
Has the doctor
prescribed you anything?
-
Yes, he has. He
has prescribed me some ear drops and some tablets for high temperature.
-
Do you take any
vitamins?
-
Certainly, I do.
The doctor says I will recover in four-five days.
-
Sure you will.
See you soon, then.
-
Bye, Sue.
Заключна
частина.
1.
Домашнє завдання.
T: Open your daybooks and write down the home task. Ex.
9 p. 97 (group A ) You should to write a story.
Ex. 8 p. 97 ( group B ) You must put the verbs into
the Past Simple Passive Voice.
2.
Підсумок уроку.
T: Are you enjoy our lesson? What did we do at our lesson?
P: We repeated the words.
P: We made up sentences, dialogues, stories.
P: We repeated the Past Simple Passive Voice.
Методична розробка третього уроку «Як залишатися
здоровим?»
Тема: Як залишатися здоровим?
Мета: повторити й активізувати лексику теми; закріпити
граматичний матеріал: вживання дієслів у пасивному стані минулого часу;
удосконалювати техніку читання; тренувати учнів у письмі; формувати навички
спілкування.
Тип уроку:
Обладнання: картки,
презентація
Хід
уроку
Привітання. Уведення в
іншомовну атмосферу
1.Привітання
T: Hello, children! How are you today? I hope you are
fine!
P: Good morning, teacher! We are fine, thank you!
T: Look at the
screen, please, and say me what is the theme of our lesson?
T: So, during our lesson we’ll practice the Past Passive
Voice and discuss ways to stay healthy.
2.Уведення в іншомовну атмосферу
T: Look
at the screen, please, and match 2 parts of every proverb or saying, read them
and give Ukrainian equivalents.
1.An apple a day a) in a sound body.
2.Early to bed,
early to rise… b) keeps
a doctor away.
3.Good health is
… c)makes a man
healthy, wealthy and wise.
4.Live not to
eat … d) is the
best medicine.
5.A sound mind … e) but eat to live.
6.A good laugh … f) above
wealth.
T:
Guess the word from its definition.
1.A pain in the
head.
2.A pain in the
ear.
3.You call it if
you need a first aid.
4.The doctors
listen to the them when you cough.
5.You measure it
with a thermometer.
6.A building
where ill people receive medical treatment.
3.Перевірка домашнього завдання.
Ex.
9 p.
97; Ex.
8 p.
97
Основна частина
1.Подання тексту для читання. Впр.2 с. 98
* Pre-reading
activity.
T:
Look at the pictures. Say what Jack does to stay healthy. Ex.1 p. 97
·
Reading.
·
Post-reading
activity.
·
Game
“True/False”
T: Write down into your copybooks only true sentences.
Jack wants to live long. He doesn’t care about his daily routine. Jack
gets up early. Jack has tasty and healthy food for breakfast. He runs for half
an hour instead of doing morning exercises. Jack always wears a mask when there
is an epidemic of flu. He goes to school at seven o’clock. Jack doesn’t buy
lunch at the school canteen. Jack thinks that watching TV is bad for his eyes.
Jack doesn’t go to bed late. Ones a month he goes to the policlinic for a
medical checkup.
2.Розвиток умінь мовлення. Впр.
3 с. 98
T: Work in pairs. Talk with your friend. Discuss Jack’s
lifestyle.
3.Відпрацювання граматичного
матеріалу ( Past Simple Active and Passive
Voice)
1. His parents_____(to call) the doctor in the evening.
2. He_____(to tell) not to eat ice-cream in cold weather.
3. The patient _____(to send) to hospital at once.
4. She_____(to follow) the doctor’s advice and recovered in a week.
5. The children_______(to ask) a lot of questions during the lesson.
6. When______the patient ______(to give ) medicines?
Заключна частина
1.Домашнє завдання.
Read and complete the sentences with should or shouldn’t. what would you
recommended your friend to do? Впр.
4 с. 98
2.Підсумок уроку.
Today we spoke about ways to
protect ourselves from illnesses. What would you like to change in your life to
live a healthy life? Is it possible to do?
Методична
розробка четвертого
уроку «Здоров’я – найцінніший скарб»
Тема: Здоров’я
– найцінніший скарб
Мета: повторити
й закріпити лексику теми; закріпити граматичний матеріал: дієслова у пасивному
стані минулого часу, вживання дієслова should;
розвивати комунікативні здібності учнів; удосконалювати навички аудіювання;
практикувати у письмі; тренувати у читанні.
Тип
уроку:
Обладнання: підручник, картки.
Хід уроку
Привітання. Уведення в іншомовну атмосферу.
1.Привітання
T: Good
morning, everyone. How are you?
P: Good
morning, teacher. We are fine!
2.Уведення в іншомовну атмосферу
T: Let’s
make up a mind map. What do you associate with healthy way of life?
Healthy way of life
Balanced diet.
Eating healthy
food.
A good sleep.
Regular
exercises.
A good laugh and
mood.
Plenty of fresh
air.
Going in for
sports.
Taking vitamins.
T: What bad
habits do you need avoid?
Bad habits
Drinking alcohol
and too much coffee.
Taking drugs.
Eating unhealthy
food, too much salt and sugar.
Eating too much.
Smoking.
T:
Poem “It’s necessary” (Teacher reads her
own verse, then pupils repeat it in turn)
It’s necessary
to have a rest
And always try
to do the best
To get from
nature so much health
And use
intelligently its wealth.
It’s necessary
to have dinner
And think how to
become thinner,
To eat more
vegetables and fruit,
Less rich and
fried food.
It’s necessary
to go in for sports,
To play games of
any sorts.
Strong and
healthy always be –
Then good
results you’ll always see.
T:
What is the main idea of the poem?
3.Перевірка домашнього завдання
Read and complete the sentences with should or shouldn’t. what would you
recommended your friend to do? Впр. 4 с. 98
Основна частина
1.Відпрацювання граматичного
матеріалу. (Робота з картками)
T: Write
questions to the sentences.
The temperature
of the patient was taken an hour ago.
When_____________________________________ ?
The letters were
delivered to the office.
Where______________________________________
?
This delicious
cake was cooked by my granny.
Whom_______________________________________?
Their journey
was planned last month.
What________________________________________?
The meeting was
cancelled because of the weather.
Why_________________________________________?
2.Подання
діалогу для читання. Впр. 5а с. 99
·
Pre-reading activity.
T: How
often do you visit the doctor?
What was wrong with you?
·
Reading.
T: Work in pairs. Put the conversation in the correct
order.
·
Post-reading
activity.
T: Listen and check your answer. Act out the
conversation. (Tapescript on p. 222)
3.Розвиток умінь мовлення.
T: Split into three groups and present dialogues on the
topic. You may use Ex. 2,4 p. 98
1.
Fresh
air.
2.
Healthy
food.
3.
A
good mood.
T: Work into three groups. Read
and act out the situations. Ex. 6 p. 99
4.Розвиток навичок писемного
мовлення. Впр. 7 с. 100
T: Individual task. Write your comments to the
statement, “Health is the state of well-being.”
Заключна частина
1.Домашнє завдання.
Write a short composition “What should you do to lead a long and healthy
life?”
2.Підсумок уроку.
Today we spoke about healthy way of living and visits to
a doctor. Do you and your
relatives lead a healthy life.
Методична розробка п’ятого
уроку «Чим лікуватись?»
Тема: Чим лікуватись?
Мета: ознайомити учнів з новими ЛО; тренувати учнів у вживанні
питальних речень; удосконалювати техніку читання; формувати навички аудіювання
та комунікативні навички.
Хід
уроку
Привітання. Уведення в
іншомовну атмосферу.
1.Привітання
T: Good morning, pupils. It’s so nice to see you.
P: Good morning, teacher. It’s so nice to see you.
T: Today we are going to speak about different kinds of
medicines and case when we use them. You’ll also learn some interesting facts
about treatment in the past.
2.Уведення в іншомовну
атмосферу
T :
Now you will listen to the text “ Secrets of a long and healthy life”. While
listening write down the three things Mr.
Weibold has always done and the
three things he has never done.
Secrets of a long and
healthy life.
Yesterday afternoon in a village near
Bristol, a tall old man with a good suntan celebrated his birthday with some
friends. After a party he played tennis and then went for a five mile walk with
some of his guests. There was nothing unusual in this.
The man, whose name was Mr. Misha Weibold has
been celebrating his birthday in this way for a long time. The only unusual
thing is that Mr.Weibold was 85 years old yesterday.
“I don’t walk as fast as I used to and my
eyes aren’t quite as good as before but otherwise I feel as fit as I was when I
was 30” .
When asked what his secret was for such a
long and healthy life, he answered, “There are three things which I’ve always
done and three things I’ve never done. First of all I’ve always walked at least
5 miles
every day. Secondly I’ve always eaten very simply. Thirdly, I’ve always been in
the habit of getting up early.
There are the three things which I’ve never
done: I’ve never smoked a cigarette in all my life! I’ve never worried about
anything. And I’ve never been married I’ve believed that marriage was a very
unhealthy thing and now I am sure of it. When I was 60, I used to have a lot of
friends who were married. And do you know where they are now? They are all
dead”.
3.Перевірка
домашнього завдання
Let’s read your short composition
“What should you do to lead a long and healthy life?”
Основна частина
1.Подання нового лексичного
матеріалу. Впр.2а с. 100
* T: Listen and repeat.
* T: Work in pairs. Find new words in the dialogue. Ex.2b
p. 100
* T: Look at Ex.3 p. 101. Complete the sentences with the
words from Ex.2a p. 100
2.Розвиток умінь мовлення.
T: Work in pair. Act out the dialogue as in the examples
Ex. 2b p. 101
3.Подання тексту для читання.
Впр.4 с.102
·
Pre-reading
activity.
Ознайомлення з новими ЛО. (bleed,
leaches, germ, herbal medicines, anesthetics, the pain shock, a suitable pair )
·
Reading.
·
Post-reading
activity.
T: Let’s answer the questions Ex.5 p. 102
4.Відпрацювання граматичного
матеріалу. Впр.7 с. 103
T: Write different types of questions to the sentences.
Заключна частина
1.Домашнє завдання.
Read and act out the situations. Ex. 6 p. 102
2.Підсумок уроку.
Today we learned some information about the treatment of sick people in
the past. What facts surprised you?
Розробки уроків за темою "Тварини" до підручника О. Карп'ю 3 клас
Тема. Ферма, тварини.
Мета: повторити й активізувати ЛО теми; формувати уміння читання тексту;
виховувати любов до тварин.
Хід уроку.
Організаційний момент.
1. Привітання
2. Повідомлення теми та мети уроку.
Сьогодні ми знову поговоримо про тварин, про те, що вони вміють, а чого не
вміють.
3. Уведення в іншомовну атмосферу.
Гра « Склади слово». Учитель роздає дітям картки з малюнками та словами, в
яких переплутані літери, учні повинні розташувати літери так, щоб отримати
назви свійських тварин.
1. s e o r h
2. b i b r t a
3. o g o e s
4. I h c c s k
5. n e h
6. o w c
7. u c d k
9. p g i
Учні самостійно виконують завдання, потім ланцюжком читають і називають
слова по літерах.
4. Гра “Is it a cow?”
Учитель показує дітям картки із зображенням тварин і задає запитання, учні
повинні відповісти.
Is it cow/
Yes, it is. (No, it is not. It is a horse)
Основна частина.
1. Перевірка домашнього завдання.
Учні показують свої малюнки й читають речення, які склали до них.
2. Практикування у вимовлянні звуків.
1) Впр. 1 (с. 48)
Teacher. Please open your books at page 48. Exercise 1.
Учитель пояснює правила читання:
-
літери а в
закритому складі, а також у буквосполученні al;
-
літери о в
закритому складі, а також у буквосполученні oi / oy;
-
літери і/у у відкритому
складі, а також у буквосполученні оі / оу.
Учні повторюють за вчителем звуки й читають з ним
речення, у яких ці звуки є; Учитель контролює правильність вимовляння.
2) Закріплення правил читання літер і
буквосполучень.
Гра « Четверте зайве»
Учні повинні записати слова у зошит і викреслити
зайве слово.
Rat, animal, farm, rabbit.
Walk, door, watch, talk.
Goose, toy, boy, noise.
3. Подання тексту для читання, впр. 2 (с.48).
1) Етап підготовки до читання.
Робота в парах.
Учитель роздає картки із завданням.
Teacher. Look at the table and tick what
different animals can do.
Animal / activity
|
goose
|
horse
|
rabbit
|
frog
|
cat
|
pig
|
cock
|
Walk
|
|
|
|
|
|
|
|
Climb
|
|
|
|
|
|
|
|
Hop
|
|
|
|
|
|
|
|
Run
|
|
|
|
|
|
|
|
Make noises
|
|
|
|
|
|
|
|
Fly
|
|
|
|
|
|
|
|
2)
Етап читання.
Учні читають текст ланцюжком.
3)Етап перевірки розуміння змісту тексту.
Індивідуальна робота на картках. Учні повинні
відмітити, які дії можуть виконувати тварини; люди; тварини і люди.
activity
|
animals
|
people
|
Animals and people
|
Walk
|
|
|
|
Climb
|
|
|
|
Hop
|
|
|
|
Run
|
|
|
|
Make noises
|
|
|
|
Listen to
|
|
|
|
Copy
|
|
|
|
Say
|
|
|
|
Teacher. Do you like animals?
Why?
4.
Вірш, впр.3
(с. 48).Учитель пояснює незнайомі слова та речення. Учні хором повторюють вірш;
потім його по черзі читають три-чотири учні.
Заключна частина.
1. Домашнє завдання.
Вивчити вірш,
впр.3 (с.48).
2.Підведення підсумків.
Teacher. Що вам найбільше сподобалося на уроці?
Тема. Домашні та дикі тварини.
Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів з
теми «Тварини»; повторити модальне дієслово can, назви кольорів; продовжувати
розвивати навички читання, усного та писемного мовлення; виховувати любов до
тварин.
Обладнання: підручник, тематичні малюнки, картки.
Хід уроку.
Організаційний момент.
1. Привітання.
2. Повідомлення теми й мети уроку.
Сьогодні ми поговоримо про домашніх та диких
тварин, пригадаємо, які вони і що можуть робити.
So, the topic of our today’s
lesson is domestic and wild animals.
3.Уведення в іншомовну
атмосферу.
1) Do you remember our poem?
A little mouse are is in the
house,
A little fox is in the box,
A little duck is in the truck,
A little cais in the hat,
A little goat is in the boat.
2) Робота в парах.
Гра “Find the hidden words”
c
|
r
|
o
|
c
|
o
|
d
|
i
|
l
|
e
|
d
|
a
|
d
|
w
|
h
|
g
|
r
|
n
|
x
|
m
|
q
|
t
|
f
|
l
|
i
|
a
|
i
|
i
|
f
|
M
|
k
|
h
|
x
|
v
|
c
|
b
|
b
|
j
|
k
|
S
|
a
|
q
|
w
|
e
|
k
|
r
|
t
|
y
|
u
|
I
|
o
|
S
|
d
|
d
|
e
|
f
|
c
|
g
|
d
|
o
|
g
|
h
|
u
|
j
|
n
|
h
|
o
|
r
|
s
|
e
|
k
|
l
|
c
|
z
|
x
|
c
|
w
|
v
|
b
|
n
|
m
|
g
|
k
|
w
|
e
|
r
|
t
|
y
|
u
|
i
|
o
|
h
|
f
|
s
|
m
|
o
|
n
|
k
|
e
|
y
|
d
|
3) Бесіда за запитаннями.
What wild ( domestic ) animals
do you know?
What is you favourite animal?
Основна частина.
1. Перевшрка домашнього завдання.
2-3 учні розповідають вивчений вірш с. 48.
2.Повторення кольорів. Робота в парах.
-What colour is the fox?
-The fox is red.
Учні
запитуюють один одного, про колір тварин.
3. Практикування у вживанні модального дієслова
Can.
1) Can you sing like a bird?
Can you walk like a cat?
Can you climb like a monkey in
the zoo?
He can, she can,
You can, they can
And I can too.
Учні повторюють вірш за вчителем хором, потім
індивідуально за бажанням.
2) Рольова гра.
Уявіть, що ви перетворилися на тваринку, назвіть
себе і скажіть, що можете робити.
I am monkey. I can climb.
3)
Гра «Закінчи
речення»
Учні повинні закінчити речення і записати їх у
зошит.
I have four animals: a dog, a
cat, a parrot, a chicken. My dog can … .
My grey cat can … . The parrot is … . It can … . The chicken can … . (run,
climb, green, fly, sing).
4) Розповідь про улюблену
тваринку. (За зразком попереднього
завдання).
Заключна частина.
1. Домашнє завдання.
Підготувати усну розповідь про улюблену тваринку.
2. Підсумок уроку.
Did you like our lesson?
What task did you like the most?
Тема. Тварини. Подорож до зоопарку.
Мета: навчити учнів описувати тварин за малюнком та складати невеликі
розповіді про них; удосконалювати навички діалогічного мовлення; розвивати
увагу, мислення; виховувати любов до тварин.
Обладнання: підручник, малюнки тварин, тексти для читання, перфокарти для
аудіювання.
Хід уроку.
Організаційний момент.
1. Привітання.
2.Повідомлення теми та мети уроку.
На сьогоднішньому уроці ми будемо подорожувати до зоопарку, ще раз
пригадаємо назви тварин, та навчимося про них розповідати.
Today’s lesson we will travel to the zoo, and speak about animals.
3.Уведення в іншомовну атмосферу.
1)Учні спочатку хором потім
самостійно розповідають вірш.
Can you sing like a bird?
Can you walk like a cat?
Can you climb like a monkey in the zoo?
He can, she can,
You can, they can
And I can, too.
2) Бесіда за малюнками.
What colour is the fox ( bear, monkey, rabbit, cat, dog, horse )?
What can it do?
Основна частина.
Teacher. Ось ми і прийшли до
зоопарку, але щоб туди потрапити, ми повинні виконати ряд завдань.
1.Гра «Аукціон» Учасники кожної команди називають слово з даної теми. Слова
не повинні повторюватися. Виграє та команда, яка назвала більше слів.
2. Активізація вживання тематичної
лексики.
Робота в групах.
Група 1. Match and name domestic animals. Make up word-combinations with these words.
Група2. Match and name wild
animals. Make up sentences with these words.
3. Гра «Зайве слово». Погляньте, діти, ведмідь дістав із дупла цікаве завдання.
Pig, hen, cat, bear.
Fox, wolf, monkey, cock.
Fat, red, big, jump.
Run, climb, fly, kind.
4. Навчальна бесіда Teacher- Pupil
- Children, look here. This is a hare. Where does it live?
- In the forest.
- What does it look like?
- It has got 4 legs and a small tail. It is grey.
- What is your favourite animal? Tell us about it.
5. Перевірка домашнього завдання.
Діти розповідають про свого улюбленця.
6. Фізкультхвилинка.
7.Робота з підручником. Впр.3, с. 130
Teacher. This is a tiger. It likes to read. Let’s read with the tiger.
Look at the pictures and say what animals you can see?
Pupil. I can see …
Teacher. Read and guess.
Прочитайте і скажіть, про яку тварину тут розповідається.
8. Робота в групах. Читання текстів за картками.
Прочитайте текст і підберіть правильний малюнок. Read and match the picture.
Card 1.
It lives in a river. It is green. It is ugly. It has got a big mouth and
a long tail. It eats fish and meat.
Card 2.
It lives in a forest. It is brown. It is fat. It has got 4 legs and a
short tail. It likes honey.
Card 3.
It lives in jungle. It is brown. It climbs the trees. It has got a long
legs and a long tail. It likes to eat bananas and fruit.
9. Гра “Книжкоїд»
Мешканці країни Казкова просять у нас допомоги, бо книжковий гробачок
повиїдав букви в словах. Давайте допоможемо.
Let’s help.
F…rest, par…ot, f…x, cr…codile, co…k, p…g, r…bbit.
Заключна частина.
1. Домашнє завдання.
Намалювати свою улюблену тваринку, уміти розповідати про неї.
2. Підсумок уроку.
Вам сподобався урок? Завдання якого звіра запам’яталося найбільше?
3. Оцінювання.
Дидактичний матеріал.
Учитель роздає картки із завданням.
Teacher. Look at the table and tick what
different animals can do.
Animal / activity
|
goose
|
horse
|
rabbit
|
frog
|
cat
|
pig
|
cock
|
Walk
|
|
|
|
|
|
|
|
Climb
|
|
|
|
|
|
|
|
Hop
|
|
|
|
|
|
|
|
Run
|
|
|
|
|
|
|
|
Make noises
|
|
|
|
|
|
|
|
Fly
|
|
|
|
|
|
|
|
Індивідуальна робота на картках. Учні повинні
відмітити, які дії можуть виконувати тварини; люди; тварини і люди.
activity
|
animals
|
people
|
Animals and people
|
Walk
|
|
|
|
Climb
|
|
|
|
Hop
|
|
|
|
Run
|
|
|
|
Make noises
|
|
|
|
Listen to
|
|
|
|
Copy
|
|
|
|
Say
|
|
|
|
2) Робота в парах.
Гра “Find the hidden words”
c
|
r
|
o
|
c
|
o
|
d
|
i
|
l
|
e
|
d
|
a
|
d
|
w
|
h
|
g
|
r
|
n
|
x
|
m
|
q
|
t
|
f
|
l
|
i
|
a
|
i
|
i
|
f
|
M
|
k
|
h
|
x
|
v
|
c
|
b
|
b
|
j
|
k
|
S
|
a
|
q
|
w
|
e
|
k
|
r
|
t
|
y
|
u
|
I
|
o
|
S
|
d
|
d
|
e
|
f
|
c
|
g
|
d
|
o
|
g
|
h
|
u
|
j
|
n
|
h
|
o
|
r
|
s
|
e
|
k
|
l
|
c
|
z
|
x
|
c
|
w
|
v
|
b
|
n
|
m
|
g
|
k
|
w
|
e
|
r
|
t
|
y
|
u
|
i
|
o
|
h
|
f
|
s
|
m
|
o
|
n
|
k
|
e
|
y
|
d
|
Гра « Склади слово». Учитель роздає дітям картки з малюнками та словами, в
яких переплутані літери, учні повинні розташувати літери так, щоб отримати
назви свійських тварин.
1. s e o r h
2. b i b r t a
3. o g o e s
4. I h c c s k
5. n e h
6. o w c
7. u c d k
9. p g i
) Гра «Закінчи
речення»
Учні повинні закінчити речення і записати їх у
зошит.
I have four animals: a dog, a
cat, a parrot, a chicken. My dog can … .
My grey cat can … . The parrot is … . It can … . The chicken can … . (run,
climb, green, fly, sing).
. Гра «Зайве слово». Погляньте, діти, ведмідь дістав із дупла цікаве завдання.
Pig, hen, cat, bear.
Fox, wolf, monkey, cock.
Fat, red, big, jump.
Run, climb, fly, kind.
. Гра “Книжкоїд»
Мешканці країни Казкова просять у нас допомоги, бо книжковий гробачок
повиїдав букви в словах. Давайте допоможемо.
Let’s help.
F…rest, par…ot, f…x, cr…codile, co…k, p…g, r…bbit.
Вправи на розвиток діалогічного мовлення
з теми «Тварини».
1. Вправа на засвоєння реплік:
- What is this?
-It is a cat.
1в. Покажіть товаришу малюнки по одному і запитайте, як називаються
зображені на них тварини.
Зразок: What is this?
2в. Дайте відповідь, як називаються зображені на малюнку тварини.
Зразок: It is a cat.
2. Вправа на засвоєння
альтернативного запитання у репліках:
- Is this a bear or a hare?
- It is a hare.
1в. Покладіть на середину парти по два малюнки, вказуйте по черзі на кожен
з них і запитайте товариша, що це за тварина.
Зразок: Is this
a bear or a hare?
2в. Назвіть тварину, про яку
запитує товариш.
It is a hare.
3.Вправа на засвоєння функції займенників this, that.
- This is a parrot and that is a chicken.
- Yes. This is a blue parrot and that is a yellow chcken.
1в. Візьміть по два малюнки зі свого комплекту і покладіть один перед
собою, а другий - на край парти,подалі від товариша. Називайте тварин за
зразком: This is a parrot and that is a chicken.
2в. Доповніть висловлювання
товариша за
зразком:
Yes. This is a blue parrot and that is a yellow chicken.